Tyczenie obiektów budowlanych

Baza wiedzy

Tyczenie obiektów budowlanych

Baza wiedzy

Tyczenie obiektów budowlanych

Budujesz dom, wiatę, a może wykonujesz jakiś przyłącz?

Przed rozpoczęciem tych prac powinieneś porozmawiać z geodetą o ich wytyczeniu.

Tyczenie obiektów budowlanych to jedna z wielu czynności, które wykonuje geodeta. Obejmuje ona analizę dokumentacji projektowej, opracownaie projektu celem pozyskania danych matematycznych do wytyczenia, wyznaczenie projektowanych elementów w terenie (nierzadko wraz z kolizjami) i dokonanie stosownego wpisu w dzienniku budowy.

Jeśli planujesz budowę domu lub innego budynku i zastanawiasz się co powinieneś przygotować przed przystąpieniem do wytyczenia, lista poniżej pomoże Ci to ustalić.

  • Pozwolenie na budowę
  • Plan zagospodarowania działki
  • Rzut fundamentów i pierwszej kondygnacji (w wypadku wytyczenia budynku)
  • Pale drewniane o przekroju około 7×7 cm i długości 120 cm (4 sztuki na każdą wytyczaną oś budynku) oraz deski długości 100 cm i grubości 15-25 mm (2 szt. na każdą wytyczaną oś budynku).

*innymi słowy jeśli Twój nowy dom -dla przykładu- bedzie miał kształt prostokąta (patrząc na jego przekrój poziomy) i będziesz chciał wytyczyć tylko ściany zewnętrzne, to liczba osi, które będzie musiał wytyczyć geodeta wyniesie 4. Zatem przed wytyczeniem powinieneś przygotować 16 pali oraz 8 desek.

Inne pytania?

Nurtują Cię jeszcze jakieś pytania z zakresu geodezji? Popatrz na pozostałe artykuły w sekcji „baza wiedzy”. Popatrzyłeś, a mimo wszystko nie znalazłeś odpowiedzi? Zadzwoń do nas, lub napisz. Chętnie Ci pomożemy.

Kontakt

Dzwoń śmiało

+48 506 712 510

Chętnie przeczytamy

biuro@geodezja.info

Będzie nam miło Cię poznać

ul. Robotnicza 19, 38-500 Sanok