Rozgraniczenie, podział, wznowienie granic – czego potrzebujesz?

Baza wiedzy

Rozgraniczenie, podział, wznowienie granic – czego potrzebujesz?

Baza wiedzy

Rozgraniczenie, podział, wznowienie granic

Rozgraniczenie, podział, wznowienie – osoby nie mające na co dzień kontaktu z geodezją, te trzy pojęcia często uważają za równoznaczne.
W tym artykule krótko powiemy czym w rzeczywistości się różnią i kiedy możesz je potrzebować.

Kilka słow o podziale
Jak sama nazwa wskazuje, zadanie to dotyczy rozdzielenia działki ewidencyjnej na mniejsze części. Podziału możesz potrzebować np. dla rozdzielenia współwłasności, czy dla powiększenia nieruchomości o fragment gruntu sąsiadującego. Podział nieruchomości często podwyższa też wartość gruntu. Wynika to stąd, iż mniejsze działki o foremnych kształtach, cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem na rynku.

Linia podziału może również przebiegać przez budynek.

Przepisy prawa ściśle określają kiedy i na jakich warunkach możesz podzielić działkę. Jeśli więc masz plany podzielenia działki, zachęcamy do kontaktu z nami – osobistego bądź zdalnego. Chętnie Ci pomożemy.

O wznowieniu granic

to czynność techniczna, którą będziesz potrzebować gdy przebieg Twojej granicy został już wcześniej ustalony, a jedynie same znaki graniczne uległy przemieszczeniu lub zniszczeniu.

Koszt takiej usługi zależy między innymi od ilości wznawianych punktów granicznych, czy stopnia trudności pomiaru (np. gęsty las.)

O rozgraniczeniu

…powinieneś pomyśleć jeśli chcesz znać granice swojej działki, a nigdy wcześniej nie zostały one ustalone w obecności zainteresowanych stron i geodety. Rozgraniczenie konieczne jest również wtedy gdy zaistniał spór graniczny.

To postępowanie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne dla geodety, a co za tym idzie kosztowne.

Rozgraniczenie odbywa się w trybie administracyjnym. Prowadzone jest przez Wójta/Burmistrza/Prezydenta lub sąd, gdzie geodeta jest upoważniany przez te organy do ustalenia granicy.

 

Zagadnienia, które poruszyliśmy to bardzo szeroki temat, ale mamy nadzieje, że nieco je uprościliśmy.

Jeśli masz jakieś pytania, prosimy skontaktuj się z nami, chętnie na nie odpowiemy.

Kontakt

Dzwoń śmiało

+48 506 712 510

Chętnie przeczytamy

biuro@geodezja.info

Będzie nam miło Cię poznać

ul. Robotnicza 19, 38-500 Sanok