pobieranie danych...
506 712 510 biuro@geodezja.info
Zaznacz stronę

Rozgraniczenie, podział, wznowienie granic

czego potrzebujesz?

Rozgraniczenie, podział, wznowienie – osoby nie mające na co dzień kontaktu z geodezją, te trzy pojęcia często uważają za równoznaczne.
W tym artykule krótko powiemy czym w rzeczywistości się różnią i kiedy możesz je potrzebować.

Podział działki, nieruchomości

Najpierw podział

Jak sama nazwa wskazuje, zadanie to dotyczy rozdzielenia działki ewidencyjnej na mniejsze części. Podziału możesz potrzebować np. dla rozdzielenia współwłasności, czy dla powiększenia nieruchomości o fragment gruntu sąsiadującego. Podział nieruchomości często podwyższa też wartość gruntu. Wynika to stąd, iż mniejsze działki o foremnych kształtach, cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem na rynku.

Linia podziału może również przebiegać przez budynek.

Przepisy prawa ściśle określają kiedy i na jakich warunkach możesz podzielić działkę. Jeśli więc masz plany podzielenia działki, zachęcamy do kontaktu z nami – osobistego bądź zdalnego. Chętnie Ci pomożemy.

Wznowienie granic

to czynność techniczna, którą będziesz potrzebować gdy przebieg Twojej granicy został już wcześniej ustalony, a jedynie same znaki graniczne uległy przemieszczeniu lub zniszczeniu.

Koszt takiej usługi zależy między innymi od ilości wznawianych punktów granicznych, czy stopnia trudności pomiaru (np. gęsty las.)

Wznowienie granic, granicznik
Rozgraniczenie, operat techniczny

O rozgraniczeniu

…powinieneś pomyśleć jeśli chcesz znać granice swojej działki, a nigdy wcześniej nie zostały one ustalone w obecności zainteresowanych stron i geodety. Rozgraniczenie konieczne jest również wtedy gdy zaistniał spór graniczny.

To postępowanie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne dla geodety, a co za tym idzie kosztowne.

Rozgraniczenie odbywa się w trybie administracyjnym. Prowadzone jest przez Wójta/Burmistrza/Prezydenta lub sąd, gdzie geodeta jest upoważniany przez te organy do ustalenia granicy.

 

Zagadnienia, które poruszyliśmy to bardzo szeroki temat, ale mamy nadzieje, że nieco je uprościliśmy.

Jeśli masz jakieś pytania, prosimy skontaktuj się z nami, chętnie na nie odpowiemy.